Kauden kolmas MM-ralli meksikossa on tärkeä merkkipaalu niin Toni Gardemeisterille kuin Suzukillekin. Gardemeister starttaa sadannen kerran MM-ralliin ja Suzukille Meksiko on ensimmäinen startti Euroopan ulkopuolella WRC-tasolla – yhtä lailla Meksiko on tämän vuoden sarjan ensimmäinen soralla ajettava kilpailu. Aloittaessaan uransa MM-tasolla vuoden 1996 Suomen MM-rallista, on Gardemeister pisimpään mukana oleva tallikuljettaja, vaikka hän on vasta 32-vuotias.

Suzukin edellinen sorakilpailu oli viime vuoden sarjan päättänyt Walesin MM-ralli ja nyt osittain sieltä saadun tiedon perusteella on tiimin ja kuljettajien tehtävänä löytää mahdollisimman sopivat säädöt autoihinsa. Meksikon pölyssä kuumuudessa ajettava kauden ensimmäinen soraralli on tärkeä, koska siellä kerättävä tieto ja kokemus antavat suuntaa ja tietoa kauden seuraavia soraralleja ajatellen.

Meksikon osakilpailu on hyvin haastava, sillä jotkut erikoiskokeet kulkevat yli 2 000 metrin korkeudessa. Ohuen ilmanalan vaikutukset turboahdettujen moottorien tehoihin ovat huomattavia. Autot menettävät tehoistaan jopa 25 prosenttia. Rallin keskuspaikka on Leon ja reitti sisältää 20 erikoiskoetta, joille kertyy mittaa 353,75 kilometriä.

Meksikossa on ajettu MM-pisteitsä vuodesta 2004 lähtien, mutta Suzuki on ollut siellä ainoastaan kerran, Ignis Super 1600:lla vuonna 2005. SX4 WRC.llä on ajettu ainoastaan yksi soraralli ennen tätä. Walesin MM-rallissa Suzukia ohjasti Suomen Sebastian Lindholm. SX4 WRC:n perusvauhti on ollut kauden kahdessa ensimmäisessä rallissa jo varsin mukavalla tasolla ja tilille on kertynyt muutama MM-pistekin.

Ruotsin MM-rallin jälkeen auton hydrauliikkajärjestelmään on tehty joitain uudistuksia, joilla parannetaan luotettavuutta sekä suorituskykyä. Erikoiskokeet Meksikossa ovat jouheita ja ajettavia, joten kilpailuun startataan normaaleilla säädöillä. Jarrut joutuvat kuitenkin Meksikossa perinteisesti koville, joten niiden toiminta on erityisen seurannan alla.

Toni Gardemeister ja P-G Andersson ovat kilpailleet Meksikossa ainoastaan kerran, vuonna 2005. Anderssonilla on kilpailusta hyviä muistoja, sillä hän sijoittui toiseksi varmistaen Suzukille kaksoisvoiton luokassaan, kun taas Gardemeisterin muistikuvat liittyvät kovaan flunssaan, jonka kourissa hän kamppaili läpi kilpailun. Tuleva kilpailu on Gardemeister sadas rallin MM-sarjassa.

”Sata MM-rallia on ihan mukava saavutus. Olen ollut mukana MM-tasolla jo aika kauan ja on toisaalta vähän harmi, että jotkut ovat päässeet ajamaan enemmän ralleja lyhyemmässä ajassa. Jos katsoo edellistä vierailuani täällä, niin olin silloin todella kipeä ja taistelin kilpailun lävitse sijoittuen lopulta kuudenneksi. Ehkäpä siinä on syy miksi en muista täältä kovin paljoa. Sen kyllä muistan, että erikoiskokeet olivat aika kivoja, vaikka siellä täällä oli aika isoja kiviä. Mutta meidän pitää olla realistisia ja hyväksyä se, ettei tästä tule helppo ralli, koska olosuhteet ovat kuitenkin aika tuntemattomat meille. Mutta aion kuitenkin nauttia sadannesta MM-startistani ja kerätä Suzukille muutaman pisteen”, Gardemeister kertoo.

Meksiko on Suzukin ensimmäinen kaukomaiden osakilpailu, jonne tiimi kuljettaa tarvitsemansa kaluston lentoteitse, eikä normaalisti rekoilla. Meksiko on lisäksi kauden ensimmäinen soralla ajettava kilpailu, mikä tekee tärkeäksi saada auto nopeasti sopivaksi taas erilaiselle alustalle. Vaikka olosuhteet ovatkin vaikeat, on tavoitteena saada molemmat autot pistesijoille.

”Ralli tulee olemaan meille erittäin suuri testi, ja meidän tulee lähteä kilpailuun kärsivällisesti ja systemaattisesti, kuten kauden aiempiinkin kilpailuihin. Totta kai olemme muihin verrattuna hiukan epäedullisemmassa asemassa, mitä kokemukseen tulee, mutta kaikki tämä on yhtä suurta opettelua. Ajamme tällä kaudella ensimmäistä kertaa soralla ja on tärkeätä tehdä asiat oikein ja edetä askel askeleelta huomioiden myös kauden tulevat sorakilpailut. Aiomme kuitenkin nauttia rallista ja auttaa myös Tonia juhlistamaan hänen sadatta MM-starttiaan. Olen erittäin tyytyväinen, että tämä merkittävä merkkipaalu saavutetaan Suzukilla”, Suzuki World Rally Teamin johtaja Nobuhiro ”Monster” Tajima kertoo.

Lyhyt esittely

Olen toisen sukupolven ralliautoilija. Vuonna 1975 synnyin moottoriurheiluperheeseen ja kasvoin pihapiirissä, joka oli ympäröity kilpa-ajoneuvoilla. Isäni autourheiluharrastus alkoi vuonna 1970 ja sen myötä vauhti on tullut ikään kuin perintönä.

Ammattilaisuran jälkeen Toni toimii mm. ajokouluttajana ja mentoroi uusia rallilupauksia sekä toimii Jari-Matti Latvalan etuautokuljettajana.

Ota yhteyttä Toniin >

Facebook

Tutustu Facebook-sivuuni tästä >

Youtube

Tutustu videoihin tästä >

Instagram

Seuraa @t.garde

Flickr

Löydät paljon rallikuvia Flickr-tililtäni >


© 2025 | Toni Gardemeister